Zemin deneyimine dair bilgi notu

designZemin 2007 yılında mimarlık, grafik, illüstrasyon ve fotoğraf alanlarında çalışmalar yürüten kişilerce freelance odaklı bireysel çalışmaları kapsayan, mikro ve makro ölçekte projesi olanlar için sergi, sunum ve atölye imkanları sunan paylaşım odaklı alternatif bir ofis modeli olarak hayata geçti.

Zemin şirket olarak kuruldu ve yasal olarak iki mimarın üzerineydi. Fatura ihtiyacı doğduğunda Zemin üzerinden kesildi.

Disiplinler arası bir oluşumda olduğu için birey hem kendisine gelen işleri yaparak hem de kendi aralarında kurdukları oluşumlarla ortak çalışabiliyordu, örneğin grafik tasarım ve fotoğraf üzerinden ayrıca Daim adı altında başka bir oluşumla kurumsal hizmetler veriliyordu.

Toplantı alanı, kütüphanesi, projeksiyonu, plotter, yazıcı, internet, kahve makinesi, buzdolabı vs. gibi temel ihtiyaçlar mevcuttu. Ortak kullanım alanlarından mutfağı vardı, yemek yapılmak istenildiğinde o esnada para da toplanabiliyordu ya da kişiler kendileri malzemeler alıp yemek pişirebiliyordu bunun için ortak bir kumbara yoktu, dileyen herkes yiyebilirdi, muhtemelen 4-5 kişi ile sınırlı kaldığımızdan üzerine düşünülen bir şey olmadı.

Açık olduğu süre boyunca, çizgi romancı Moebius ve pinhole fotoğraf makinesi yapmak üzerinden iki workshop gerçekleştirildi. Ayrıca yurtdışından grafik tasarım öğrencileri ofisi ziyarete gelerek nasıl bir işleyişi olduğu hakkında bilgi aldılar. Bir mimarlık yarışmasına girilerek mekan ve mekanın sağladığı malzemeler kullanılarak yarışmadan 2.lik ödülü alındı. Kişisel üretimlerimizi gerçekleştirirken duvarlardaki çelik kaplamalar sayesinde mekandaki baskı araçlarıyla çıktılar alıp üretimlerimizi sergileme imkanı oluyordu.

Ayrıca DIY diyebileceğimiz tarzda sanatçı kitapçıkları üretimi yaparak bu şekilde var olan sanat piyasası içine girmeden türlü yöntemlerle ifade alanları yaratmaya çalışılıyordu. Aynı zamanda bir maddi karşılık beklemeden mimarlık öğrencileri gelip çalışmalarını orada gerçekleştirebiliyordu. 2009 yılına kadar faaliyetlerini devam ettirdi, özellikle 2008’de gerçekleşen kriz ile maddi sıkıntılar yaşanmaya başlandı, mekanın sürdürebilirliği üzerinden ”nasıl gelir kaynağı oluşturabiliriz” odaklı toplantılar yapıldı, Avrupa birliğine proje vs. gibi şeyler konuşulsa da eyleme geçemeden 2009 yazında ofis kapatılmak durumunda kalındı. Sonrasında birkaç arkadaşımız Zemin her yerdedir mantığıyla başka bir ofise geçerek çalışmalarını devam ettirdi fakat o da bir süre sonra kapandı.

Zemin;

Alternatif bir ofis modelidir; mekansal üretim yeri olan ofislere ve mesleki üretim mekanizmaları içinde patron-çalışan dayatmasına yeni bir açılım sunar

Çalışma odaklı bir projedir; Bağımsız çalışan bireyler kendi işlerini / projelerini/ çalışmalarını/ düşüncelerini gerçekleştirebilirler. Entellektüel faaliyetler ve sanatsal çalışmalar bu projede desteklenir.

Bir aradalık girişimidir; farklı mesleklerde çalışan bireyler çoğul çalışma ortamı içinde başkalarıyla birlikte çalışabilme ve bilgi paylaşma fırsatları yakalar. O çoğulculuk bireyin tek başına sırtlandığı yükü hafifleterek ulaşabileceğinden daha çok kaynağa ulaşmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s