Film gösterimi: Papatyalar

İki haftada bir gerçekleştirmeyi planladığımız ‘Sinema Akşamları’nın ikincisinde, Çek Yeni Dalga Akımı’nın önemli yönetmenlerinden Věra Chytilová’ya ait, 1966 yapımı Papatyalar (Sedmikrasky) adlı filmi izledik.

Gösterime katılan Fırat Yücel ve Aylin Kuryel ile filmin ardından bir söyleşi gerçekleştirdik. 1969’dan itibaren bir süre film yapması yasaklanan yönetmenin iki kadın ekseninde ilerleyen filmi Papatyalar hakkında herkes birbirinden farklı ama bir ölçüde benzer bir çizgiye ulaşan fikirlere vardı; yönetmenin kendisinin, reddetse dahi ne denli feminist bir film yaptığı bunlardan en önemlisiydi galiba.

Hafta ortası olmasına, şehrin farklı yerlerinde ve kimimiz uzak sayılabilecek mesafelerde çalışıyor olmamıza aldırmadan, ‘bir nefes’ diyerek sinema ile yeniden bir araya gelmiş olduk. “Mekân’a ilk ulaşan çayı demlesin” yaptığımız en işlevsel işbölümüyken, filmin ardından bir sonraki buluşmamızı çoktan düşünmeye başlamıştık. Yaptığımız iki gösterimden yola çıkarak sıradaki gösterim için birkaç filmin adını telaffuz ettik bile.

O zaman ne diyelim, sinema güzeldir, bir arada olmak ise eşsiz; yani yine gelin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s