Söyleşi: Ekolojik kriz ve direniş

Paris Zirvesi’nden kent bostanlarına:
EKOLOJİK KRİZ VE DİRENİŞ

Paris İklim Zirvesi’nin sona ermesinin üzerinden bir ay geçti. Paris’te varılan anlaşmanın ne anlama geldiği ise birçoğumuz için hala muamma.

İklim krizinin, iklim adaletinin ve Paris anlaşmasının yaşam alanlarımıza, şahit olduğumuz ekolojik yıkıma, derelerimize ve gıdamıza nereden temas ettiğini konuşmak her zamankinden daha elzem. Zira iklim krizinden Yedikule bostanlarına giden yol göründüğünden daha kısa.

Dünyada Mekan ve DÜRTÜK, zirveyi takip eden arkadaşlarımızın ve Çiftçi-Sen’den Abdullah Aysu, Adnan Çobanoğlu ve Ali Bülent Erdem’in de katılımıyla Paris’i ve iklim krizini tartışmaya çağırıyor. İklim krizine karşı çözüm arayışlarını, iklim mücadelesinin tarihini, Paris’te yan yana gelen küresel iklim adaleti taleplerini konuşuyoruz.

Ve soruyoruz, iklim adaleti mücadelesi İstanbul’daki kentsel yeşil alan ve gıda direnişlerinin yakıcı güncelliğine ne sunabilir? Zirvenin ardından esen iyimserlik rüzgarlarına pabuç bırakmadan önce, Paris anlaşmasının toplumsal mücadelelere açtığı alan kadar kapattığı politik imkanları da tartışıyoruz: gaspedilen gıda mekanları, yerinden edilen küçük çiftçilik, nitelikli ulaşılabilir gıda talebi iklim krizinin neresinde duruyor?

Direnen Üretici ve Tüketici Kolektifi (DÜRTÜK) bir süredir Yedikule ve Piyalepaşa Bostanları’ndan dayanışmayı ve başka bir üretici tüketici ilişkisini yeşillendirmek için alışveriş yapıyor. Öğlen 13:00’dan itibaren Yedikule Bostanları’ndan aldığımız ürünlerle, DÜRTÜK ve Yedikule Bostanları’yla tanışma PAZARI kuracağız. Şu ana kadar ne yaptık, bundan sonra ne yapacağız tartışıp planlayacağız. Dünyada Mekan’da kurulacak pazar için çantalarınızı getirmeyi unutmayın.

 

17 Ocak 2016 Pazar
13:00 DÜRTÜK ve Yedikule Bostanları’yla tanışma PAZARI
17:00-19:00 Söyleşi: Ekolojik kriz ve direniş
Dünyada Mekan’da

facebook etkinlik sayfası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s