DÜRTÜK girdi bostana!

Direnen Üretici Tüketici Kolektifi (DÜRTÜK), İstanbul ve çevresinde yok edilme tehdidi altındaki yerel üretimle dayanışmak için yola çıktı. Uygun fiyata nitelikli gıdaya erişim sağlamayı, küçük çiftçinin varoluş koşullarını desteklemeyi ve alternatif bir gıda ekonomisiyle ekoloji mücadelesine aktif destek vermeyi amaç edindi.

DÜRTÜK gıda egemenliğini hayata geçirir

Çünkü tohumdan sofraya gıdanın her aşamasının demokratik ve adil kurulmasını esas alır. Gıdayı üreten ve tüketen arasında doğrudan temas sağlamayı bu ikiliği aşmanın ve birlikte eylemenin aracı olarak görür. Küçük çiftçi tarımını ve gıda üretim-dağıtım-tüketim süreçlerinin yerelleşmesini destekler. Çiftçinin pazar koşullarına ve ekolojik yıkıma direnebilmesi için gıda talebini örgütlemeyi ve öngörülebilir kılmayı önüne koyar.

DÜRTÜK dayanışmacı bir ekonomiyi esas alır

Çünkü gıdanın üretim-dağıtım-bölüşümünün pazar koşullarına mahkum olmadan örgütlenmesi için çalışır. Piyasa mantığının yerine, gıda süreçlerinde farklı grupların dayanışmacı ve birlikte hareketini koyar. Üretici ve tüketiciler arasındaki mesafeyi kısar ve piyasa yöntemlerini ortadan kaldırmaya gayret eder. Neyin, ne kadar, ne zaman üretileceğine görünmez piyasa güçlerinin değil bizzat gıda iştirakçilerinin karar vermesine dayanır. Kâr amacı yerine ekolojik denge ve sosyo-ekonomik adaleti önceler. Şirketleşmiş gıda üretimi ve dağıtımına alternatif bir gıda ekonomisini inşaa eder.

DÜRTÜK başka bir kent pratiğidir

Çünkü kentlilerin adil, katılımcı ve ekolojik bir kenti kurmasının adımlarındandır. Kent içi ve çeperindeki gıda üretiminin mecra ve mekanlarına dair kararların kullanıcılar ve gıda paydaşları tarafından verilmesini savunur. Kentsel alanın kâra değil ihtiyaca yönelik kullanımını ve kullanım hakkı temelinde müşterekliğini esas alır. Kentliler arasında kolektif hareket ve dayanışmayı örgütleyerek, kentin dayanışmacı gıda mekanlarını üretir.

NE YAPIYORUZ?

Her hafta e-posta ve kapalı facebook gruplarımız üzerinden ürün sipariş formu ve dağıtım bilgilerini paylaşıyoruz. Dağıtım merkezimiz Beyoğlu. Listemiz maruldan maydanoza, karalâhanadan turpa, her sezon farklı, ama mevsiminde yetişmiş ürünlerle her hafta güncelleniyor. Dağıtım günü bir araya gelip, ürünlerimizi teslim alıyor, varsa gelişmeleri paylaşıyor, iş bölüşümü ve organizasyona dair plan program yapıyoruz. Bostan ziyaretlerinden lojistiğe, sipariş takibinden sosyal medya paylaşımlarına yapacak pek çok iş var.

NASIL ÇALIŞIYORUZ?

DÜRTÜK’te kararlar tamamen kolektif olarak alınıyor, giderler ortak ekonomiyle karşılanıyor ve iş bölümü gönüllülüğe ve rotasyona tabi tutuluyor. Nihayetinde bir araya gelmek, birbirimizle ve üreticiyle dayanışmak, taze maydanoz yemek kadar önemli.

Siz de şen topluluğumuza gönüllü veya tüketici olarak katılmak için durtukgirdibostana@gmail adresine mail atabilirsiniz. Hepinizi bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s