Söyleşi: Birlikte birşeyler yapmak – Jakarta modeli (Riksa Afiaty)

BİRLİKTE BİRŞEYLER YAPMAK – JAKARTA MODELİ
Kolektif Bilinç ve Müşterekler Üzerine bir Konuşma

30 Mayıs Pazartesi
19:00
Dünyada Mekan
İstanbul

** English below **

Endonezyalı küratör Riksa Afiaty Jakarta’da kolektif bilinç ve müştereklerin nasıl başladığını ve son günlerdeki gelişimini bizimle paylaşacak. Birçok kolektifi bir araya getiren yeni bir girişim olan Gudang Sarinah Ekosistem’den bahsedecek.

Şehrin ilk alışveriş merkezinin deposu olan Gudang Sarinah binaları 2015 yılında Jakarta Bienali’ne ev sahipliği yaptı. Bienalin ardından, farklı amaç, altyapı ve bilgi birikimine sahip altı kolektif bu mekanda Gudang Sarinah Ekosistem’i kurdu.

Riksa günümüzde kullanılan kolektif fikri ve uygulamalarından çok daha önce var olan ve temel olarak yardımlaşma fikrine dayanan Endonezya kültüründeki “Gotong Royong” kavramından bahsedecek. Bu kavram Endonezyalı filozof M. Nasroen’in temelinde akrabalık ve karşılıklı yardımlaşma bulunan düşüncelerinden ortaya çıkmıştır.

Gudang Sarinah Ekosistem sergi, performans, tartışmaların yanı sıra insanların bir arada zaman geçirdiği ortak bir mekan olarak tasarlanmıştır. Burası çeşitli kolektifleri ve grupları barındırmayı, desteklemeyi ve geliştirmeyi amaçlayan disiplinler arası bir alandır.

1986 Bandung doğumlu Riksa Afiaty ruangrupa sanat kolektifi üyesidir. 2015 Jakarta Bienali’nin eş küratörlerinde biri olan Riksa küratör olarak 2011 den beri Jakarta ve Yogyakarta’da bir çok sergi organize etti.

Konuşma dili İngilizcedir. Türkçe simultane çeviri yapılacaktır.

Gudang Sarinah Ekosistem hakkında daha fazla bilgi için:
www.gudangsarinah.com

Riksa Afiaky’nın yazıları için:
Working in a curatorial laboratory
The importance of sinematek movie archives in Indonesia
A short history of graffiti in Indonesia

MAKING THINGS TOGETHER – THE JAKARTA MODEL
A talk on collective consciousness and commons

Monday, 30 May,
19:00
Dünyada Mekan
İstanbul

Indonesian curator Riksa Afiaty will share stories of how collective consciousness and commons in Jakarta started and developed in recent days. She will talk about a new initiative in Jakarta which brings together several collectives under one roof. Originally the warehouses of the city’s first shopping mall, Gudang Sarinah hosted the 2015 Jakarta Biennial. Following the biennial, six organizations with different concern, background and knowledge founded the Gudang Sarinah Ekosistem.

Riksa will talk about the Indonesian concept of “Gotong Royong”; the idea of mutual assistance as the basis, which existed long before the ideas of collective used and existed today. This concept finds its roots in the thought of Indonesian philosopher M. Nasroen which has its core in kinship and mutual aid.

Today, the Gudang Sarinah Ekosistem occupies one of the warehouses as a place to share ideas, including screenings, exhibitions, performances, discussions as well as a place to hangout and enjoy the hot weather in Jakarta. It is a cross-disciplinary space that aims to maintain, cultivate, and establish an integrated support system for creative talents, communities, and various institutions.

Riksa Afiaty (born in Bandung, 1986) is a member of the art collective ruangrupa and was one of the co-curators of 2015 Jakarta Biennale. As a curator she has been involved in various exhibitions in Jakarta and Yogyakarta since 2011, which include Regeneration, Ayatana: On Mobility, and Lukisan yang Baik: 40 Tahun Desember Hitam (The Good Painting: 40 Years of the Black December).

The talk will be in english with simultaneous Turkish translation

For more information on the Gudang Sarinah Ekosistem:
www.gudangsarinah.com

Links to Riksa Afiaty’s texts:
Working in a curatorial laboratory
The importance of sinematek movie archives in Indonesia
A short history of graffiti in Indonesia

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s