Çatlakların Arasından Dayanışmayı Çıkarmak – Avrupa’daki Toplum Destekli Tarım Örnekleri

DÜRTÜK sunar: ‘Çatlakların Arasından Dayanışmayı Çıkarmak – Avrupa’daki Toplum Destekli Tarım Örnekleri’
13 Mart 2017 Pazartesi | Dünyada Mekan

Bir dayanışmacı ekonomi örneği olarak ‘Toplum Destekli Tarım – TDT (CSA)

Konvansiyonel / Endüstriyel tarım nedeniyle çiftçiler, her zamankinden daha fazla, daha hızlı ve tabi ki daha ucuza üretim yapmaya zorlanmakta. Bu talepkar ve baskıcı sistem çiftçiler, hayvanlar, bitkiler üzerinde kısaca ekolojinin parçası olan tüm canlılar üzerinde yıkıcı bir baskı oluşturmakta. Yüksek ölçüde makinalaşmış ve kimyasal kullanımını zorunlu hale getirmiş bu tür tarım, aynı zamanda da fosil yakıtlara dayalı. Yani resmin tamamına uzaktan baktığımızda, bu sistemin kaybedenleri, çiftçiler, tüketiciler, ekoloji ve genel olarak toplum. Kazananları saymaya bile gerek yok, bariz ki şirketler ve şirketleşmiş tarım, parekende, kimya vb. sektörleri

Konvansiyonel tarım sistemlerinin yıkıcılığına yanıt olarak ise, dünyanın pek çok yerinde alternatif stratejiler geliştirilmiş. Toplum Destekli Tarım (TDT) da bu stratejilerden biri. TDT, ilk akla gelenin tersine sadece toplum tarafından desteklenen bir tarımsal etkinlik değil. Asıl amaçlanan, tarımsal aktivite yoluyla kendi kendini destekleyen bir topluluk oluşturmak.

Dürtük Kolektifi üyesi Olcay Bingöl’ün 13 Mart 2017, Pazartesi günü, saat 18:00’de Dünyada Mekan’da yapacağı bu sunumda, Avrupa’daki Toplum Destekli Tarım örnekleri üzerinden konuşarak kendi yaşam alanımızda yapabileceklerimizi tartışıp, gerçekleştireceğimiz hayaller kurmaya çalışacağız.

FB etkinlik sayfası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s